WILGOTNOŚĆ I OSUSZANIE

Nawilżanie – Często nie zdajemy sobie sprawy, że powietrze w naszych domach jest bardziej wysuszone niż na pustyni. Kiedy w sezonie zimowym ogrzewamy dom, powietrze staje się suche, powoduje to uczucie zimna, elektryzowanie ubrań i przedmiotów, niszczenie mebli, nadmierne wysuszanie skóry,
podrażnienie oczu oraz utrudnia oddychanie. Przy ogrzewaniu tradycyjnym jedynym wyjściem jest wieszanie wilgotnych ręczników na grzejnikach, lub nawilżaczy do których nalewa się wody.Powszechnie znany jest mierny efekt tych rozwiązań. Posiadacze komfortowych systemów powietrznych są w dużo lepszej sytuacji.Wystarczy w głównym kanale nawiewnym umieścić nawilżacz aby powietrze w całym budynku uzyskało wymaganą wilgotność.
Nawilżacz tworzy mgiełkę pary wodnej, która wraz z ciepłym powietrzem z pieca rozprowadzana jest w całym budynku.
Kontrola wilgotności odbywa się poprzez ustawienie pożądanej wartości na sterowniku.
Nowoczesne nawilżacze są urządzeniami bezobsługowymi, istnieją proste modele mechaniczne oraz zaawansowane technologicznie elektroniczne nawilżacze z regulacją wilgotności z dokładnością do 5 %.

Osuszanie
Skuteczny i efektywny sposób walki z wilgocią – głównym czynnikiem powodującym korozję, rozwój pleśni i drobnoustrojów. Wilgotność względna w pomieszczeniach powinna być utrzymywana w granicach 40-60%. wysoka wilgotność (powyżej 70%), powoduje rozwój grzybów, bakterii, z czym wiąże się nieprzyjemny zapach, osadzanie się wody na chłodnych, płaskich powierzchniach, uczucie dyskomfortu, utrudnienia w naturalne termoregulacji i oddychaniu, problemy zdrowotne, zwłaszcza u reumatyków i alergików, deformację drewna, psucie pożywienia, papieru, awarie urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Do utrzymywania odpowiedniej wilgotności służą urządzenia zwane osuszaczami, które skraplają znajdującą się w powietrzu wilgoć
i odprowadzają ją w postaci wody.

Zastosowanie osuszaczy:
Kuchnie, łazienki :Obniżają ilość pary wodnej oraz likwidują przykry zapach.
Piwnice, sutereny, puby: Zapobiegają skraplaniu się wody na ścianach, likwidują problem pleśni i grzybów.
Biblioteki,galerie, archiwa: Chronią eksponaty przed zniszczeniem, utrzymują stały poziom wilgotności.
Pralnie, suszarnie, przebieralnie: Likwidują nadmiar pary wodnej, skracają czas suszenia, likwidują przykry zapachy, zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów.
Nowe i remontowane budynki: Przyspieszają proces schnięcia ścian i posadzek.
Zalane, wilgotne pomieszczenia: Skracają czas potrzebny na wysuszenie zamokłych ścian i posadzek.
Baseny, fitness kluby, umywalnie: Wszędzie tam, gdzie kondensująca się na ścianach wilgoć jest problemem.
Hale produkcyjne, magazyny: Utrzymują żądany poziom wilgotności niezbędny w procesie produkcji czy składowania.
Osuszacz jest jedynym skutecznym środkiem usuwającym szybko i tanio skutki zalań pomieszczeń i budynków!
Jednoczesne ogrzewanie i wietrzenie jest nieekonomiczne i czasochłonne.